tech neck

Čo je tech neck?

Určite ste sa už stretli s výrazom tech neck. O čo vlastne ide?

Tech neck je taká novodobá diagnóza. Ide o stuhnuté svalstvo, povolenú pokožku a vrásky na krku. Vzniká v dôsledku používania smartfónov. “Vďaka” chatovaniu, rolovaniu po stránkach, čítaniu v mobile nám tuhne svalstvo na krku a tvoria sa dve, výrazné horizontálne vrásky.

Samozrejme, existuje riešenie. Je potrebné, aby sme odstránili pár zlozvykov a naučili sa jednoduchú masáž krku, ktorú zvládneme za pár minút.

Keď často pozeráme smerom dole, máme ohnutý chrbát. Teraz nechcem písať o dopadoch zlého držania tela na naše zdravie. O tom neskôr a s fyzioterapeutkou :).

Budem sa venovať tomu, ako škodíme svojej tvári a krku.

Pri ohnutom krku nám okamžite vzniká dvojitá brada, aj keď ju možno vôbec nemáme. Črty našej tváre ťahá gravitácia smerom dole. A tak pôsobíme staršie, máme výraznejšiu nazolabiálnu vrásku, ovisnutejšiu pokožku na dolnej čeľusti a dvojitú bradu.  

No a navyše, si pestujeme dve krásne horizontálne vrásky na krku. Všimla som si, že diagnózou tech neck trpia už aj ľudia vo veku okolo 20 rokov!! Majú krásnu, mladú pokožku na krku a v nej dve hlboké vrásky. Je to smutný pohľad.

Na krku máme jeden veľmi výrazný povrchový sval – platysmu. Jeho svalové vlákna vedú od hrudnej kosti kolmo hore, kde sa upínajú do kosti mandibuly (dolnej čeľuste), do mimických svalov dolnej pery (labiálna časť) a ústneho kútika (modiolárna časť). Vrásky sa tvoria vždy kolmo na priebeh svalových vláken akéhokoľvek mimického svalu.

Ako odstrániť, prípadne zamedziť vzniku tech neck (u)?

Vlastne je to veľmi jednoduché. Ak sa bavíme o prevencii, odučme sa HRBIŤ pri používaní mobilu. Nedržme ho pri dolnej časti trupu, to nás núti ohýbať hlavu a krk. Dvíhajme smarfón vyššie, k úrovni očí a viac od tela. Tak sa narovnáme a nebudeme si vytvárať tie dve vrásky na krku a dvojitú bradu.

Ak už aj vrásky na krku máme, určite sa tiež naučme správne držať telefón, tak ako píšem vyššie. Aby sme si ich už neprehlbovali.  Čo nám pomôže ich odstrániť je masáž krku. Ide o skvelú, spevňujúcu masáž krku, ktorou stimulujeme nielen pokožku na krku, ale aj svalstvo.

Ďalšie výhody masáže:

  1. pleť na krku spevnie, spružnie
  2. ozdravie, nebude už taká suchá
  3. bude krásne žiarivá
  4. vymasírujete hlboké aj jemné vrásky, krk bude vyzerať mladšie
  5. náš obľúbený krém, alebo olej sa lepšie vsiakne  

Nezabúdajme, že pri narodení sme dostali IBA JEDNO TELO. Je dôležité, aby sme sa k nemu správali pekne. Veď s ním musíme žiť celý život. Je na nás, či si vyberieme ten jednoduchý postup – správne návyky a masáže, alebo potom budeme “hasiť” hlboké vrásky v salónoch drahými procedúrami, ktoré aj tak riešia iba časť problému.

KÚPIŤ DVD

Skupinové kurzy, klik..