Tvárové cvičenie - pery

Ako funguje bukálna (intraorálna) masáž tváre?

Intraorálna alebo bukálna masáž tváre – čo to je?

Určite ste v poslednej dobe zaznamenali pojem intraorálna masáž, bukálna masáž alebo buccal. Je to jedna z mojich najobľúbenejších automasáží, ktorú si robievam pravidelne.

Čo je bukálna masáž?

Pri bukálnej masáži masírujeme vnútornú stranu tváre, (bukálnu sliznicu), pomocou prstov. To znamená, že vkladáme prsty do ústnej dutiny a sval po svale prehmatáme a premasírujeme.

Bukálnu masáž si môžeme urobiť ako:

1. automasáž (robiť si ju samé) – odporúčam sa ju naučiť najskôr na kurze

2. masáž tváre v špecializovanom salóne – v tomto prípade je dôležitý výber špecialistu/ špecialistky. Keďže ide o intímnu a zo začiatku možno bolestivú záležitosť, špecialistka potrebuje byť v prítomnom okamihu a mať správny cit pre dotyk. Niektorým klientkám nevadí silnejší dotyk, niektoré vyžadujú jemnosť. Je na špecialistke, aby odhalila, čo daná klientka preferuje a tak využila potenciál intraorálnej masáže.

Výhody intraorálnej (bukálnej) masáže:

Na tvári máme až 60 svalov. Tvárové svaly majú tendenciu ochabovať alebo sa skracovať, čiže tuhnúť. Preto je veľmi dôležité ešte predtým ako začneme posilňovať pomocou cvikov tvárovej gymnastiky alebo cvičenia, svaly najskôr pripraviť. To znamená, že ich riadne rozmasírujeme, uvoľníme rôzne blokácie a spriechodníme lymfu.

Po nejakom čase, záleží ako sme mali tvár stuhnutú (hypertonus), môžeme začať posilňovať. Dôležité je, aby masáž už nebola bolestivá tak ako na začiatku.

Výhody:

– masáž je fantastická na prácu so spodnou kontúrou. Najmä ak nám ochabujú svaly od kútikov úst smerom dole a tvoria sa nám tzv. marionetky

– masážou si vieme pripraviť tvár na posilňovanie ak chceme začať s tvárovým cvičením

– svaly ktoré posilňujeme je dôležité aj rozmasírovávať, práve správna kombinácia cvičenia a masáže dodáva tvári prirodzený vzhľad

– pri problémoch s čeľustným kĺbom dokážeme rozmasírovať a uvoľniť svaly, ktoré sú s ním priamo späté, napríklad musculus pterygoideus lateralis, zodpovedný za otváranie úst. Nieje vhodné začať posilňovať tvár, pokiaľ kĺb nieje v dobrej kondícii. Dokážeme mu pomôcť automasážou.

výsledný efekt je okamžitý

Nevýhody:

– masáž býva na začiatku mierne bolestivá

je veľmi dôležité dávať pozor na intenzitu dotyku

– mnoho žien z rôznych dôvodov nestrpí svoju alebo cudziu ruku v ústnej dutine, pretože im to pripomína návštevu u zubára

Avšak! Pri bukálnej masáži klientka nemá otvorené ústa dokorán. Masáž sa nerobí totiž za zubami ale pred zubami.

Výhoda automasáže v tomto prípade je taká, že samé si vieme pomasírovať aj miesta za zubami, (špecialista sa na miesta pod jazyk nedostane), a tak uvoľniť aj svaly jazyka.

 

Podľa môjho názoru sa bukálnej masáže nemusíme báť. Odporúčam používať jednorázové rukavice, aby sme si nespôsobili nechtami ranky v ústach. Rukavice používa aj špecialistka, ktorá bukálnu masáž vykonáva.

Chcem bukálnu masáž – ako začať?

Existujú dve možnosti:

1. naučíme sa ju samé pomocou napríklad, osobného kurzu, u skúsenej lektorky tvárového cvičenia

2. zveríme sa do rúk odborníčke a absolvujeme bukálnu masáž u nej

3. naučíme sa ju aj ako automasáž a raz za čas si ju necháme urobiť špecialistkou

Pri tvárovom cvičení a masážach je dôležitá konzistencia a trpezlivosť. Výsledky masáže sú viditeľnejšie skôr ako výsledky posilňovania, ale aj krátkodobejšie.

Moja tvár je chudá, mám málo podkožného tuku. S takouto tvárou sa pracuje ťažšie ako s takou, ktorá má viac tuku. Chudá tvár rýchlejšie stráca objem. Osobnú rutinu som si skombinovala s posilňovaním a automasážami. Ako som spomenula na začiatku, intraorálna automasáž patrí k základom mojej rutiny. Posledný rok si každé cca 2-3 mesiace nechám urobiť masáž  špecialistkou. Dotyky pri masáži a automasáži sa líšia. Každá technika má svoje výhody aj nevýhody. Preto, keď sa spoja dohromady, prinesú uspokojivé výsledky.

Maja

 

Tvárové cvičenie - pery

vrásky marionetky