Ako možno oči spevniť tak, aby vyzerali mlado?

Koža okolo očí je veľmi pružná a tenká

Naše oči sú jedny z najviac expresívnych častí tváre.  Koža okolo očí je preto jednou z najpružnejších na celom tele, hneď po pľúcach.  Vďaka tomu dokážeme vyjadriť rôzne výrazy na tvári. Takisto aj pokožka priamo okolo očí je o polovicu tenšia ako zvyšok tváre.  Okrem toho, máme pod očami lymfatické uzliny, ktoré sa prečisťujú a staré kúsočky sú odvádzané preč (menšie kruhy pod očami) pri tom, ako cvičíme oči pomocou tvárovej gymnastiky.

Svaly a pokožka sú na tvári navzájom prepojené

Nezabúdajte ani na to, že svaly na tvári sa upínajú na kožu a preto sa aj nazývajú kožné svaly. Takéto rozloženie nám umožňuje robiť rôzne výrazy na tvári.  Na tele sa svaly pripájajú kosťami a na tvári je jeden koniec prichytený ku kosti a druhý sa upína na kožu. Keďže sa sval tvaruje od stredu osi, stáva sa hutnejším. Koncom palca a koncom ukazováčika na jednej ruke vytvorte kruh. A teraz ten kruh zmenšite. Tak nejak to vyzerá, keď sa sval tvaruje a stáva hutnejším.  Je pevnejší, vyzerá tuhšie a menšie. Keďže svaly pod očami sú navzájom prepojené s pokožkou pod očami, svaly sa tvarujú a hustnú, nadvihujú so sebou pokožku a vďaka tomu sa pokožka pod očami (a vlastne aj na celej tvári) stáva pevnejšia, hrubšia a pleť pôsobí hladšie.  Ak máte papierovitú kožu pod očami, vyhladí sa. Ak máte jamky pod očami, vyplnia sa.

Príčiny vačkov a tmavých kruhov:

Horné a spodné viečko sa skladá z kože, svalu a tuku. So stúpajúcim vekom sa svaly oslabujú a nedokážu držať pokožku tak pevne ako kedysi. Pokožka sa mení tiež a kolagén v nej ubúda. Kolagén je proteín, ktorý dodáva našim bunkám štruktúru. Pokožke dodáva elasticitu. Keď kolagénu ubúda, pokožka začína vráskavieť a ovísať.

Vačky a ovísanie

Samozrejme, človek si môže odniesť z rodiny určitú genetickú predispozíciu k vačkom na očiach a tmavým kruhom. Stravovanie s veľký množstvom soli môže zapríčiniť zadržiavanie tekutín, čo sa prejaví najmä pod očami. Alergie môžu spôsobiť podráždenie a oči na to reagujú vačkami a tmavými kruhmi. Pre mnohých z nás to však môže byť len následok starnutia.

Svaly na tvári ochabujú a koža na orbitálnej časti stráca svoju pružnosť, pretože gravitácia si berie svoju daň. Podľa niektorých vedcov rozpad telesného tkaniva umožňuje zásobám tuku, ktoré sú zvyčajne rovnomerne rozdelené okolo očí, migrovať z horných viečok do spodných a vytvárať tak vačky a previsy.  Výskumníci z Univerzity v Kalifornii, Los Angeles tvrdia, že zvýšenie tvorby tuku je skutočným vinníkom za vznik vačkov pod očami u starších ľudí pri tom, ako starneme. To všetko sa ešte stále skúma. To, čo však vieme naisto je, že sa nám s nastupujúcim vekom okolo očí môžu tvoriť vačky a kruhy!

Kruhy pod očami

S narastajúcim vekom má pokožka tendenciu slabnúť a krvné cievky sa stávajú zretelnejšími, čo nám pripadá ako tmavé kruhy pod očami. Koža je najtenšia na celom tele práve okolo očí. Niektoré bunky ľudskej kože ako napríklad melanocyty sú poškodené a strácajú svoju schopnosť kontroly, začínajú “po kvapkách odovzdávať pigment melanín do keranocytov . Inak povedané, vypúšťajú veľké množstvá melanínu, ktoré nazývame pečeňové škvrny, a ktoré sa niekedy objavujú ako tmavšie pigmenty pod očami, teda tmavé kruhy. To, pravdepodobne, viac prevláda u aziatov a ľudí s tmavšou farbou pleti.

Tvárové cvičenia obnovujú celistvosť štruktúry očí

Vieme, že tvárové cvičenia posilňujú celistvosť pokožky a svalov na tvári a okolo očí. To pomáha rozložiť zásoby tuku rovnomerne, takže napuchnuté oči budú čoraz menšie a menšie. Pokožka sa taktiež stane hutnejšou (hrubšou) a tak budú tmavé kruhy menej viditeľné, zatiaľ čo pokožka okolo očí bude pevnejšia a hladšia. Svaly sú posilnené a preto následne zmierňujú ovísanie a vytváranie vačkov. Koža okolo očí sa vyrovná a spevní s pribúdajúcimi kolagénovými a elastínovými vláknami. Celá oblasť okolo očí bude plnšia, čím nadobudnete vzhľad sviežosti a mladosti!

Program CFF dbá o celú oblasť okolo očí

V základnom DVD nájdete 5 cvikov, ktoré sú zacielené na oblasť očí. Keďže svaly na tvári sú navzájom prepojené, ak precvičujete iné oblasti tváre alebo krku, zlepšujete si aj oblasť očí.

Svaly máte napríklad aj po stranách nosa vedľa spodného viečka a tie sa tiež vyplnia, keď robíte tvárové cviky. Ak sa zameriate na cviky ako “Elká” (Nose slide), ktorý je súčasťou základných 28 cvikov pre základnú stavbu svalov, budete schopní vyplniť jamky a nadobudnúť tento mladší vzhľad. Ak si porovnáte mladého a starého človeka, všimnete si, že táto oblasť tváre vyzerá na mladšej tvári viac vyplnená. S programom CFF zabezpečíme, že oblasť vedľa nosa a blízko spodného viečka bude pekne vyplnená.

Na detailoch záleží. Výsledkom cvičení s programom CFFitness™ dodáte svojej tvári celkovo mladší vzhľad.  Ak si pozriete Interaktívnu mapu svalov, nájdete v nej štruktúry tváre a svalov, ktoré sa aktivujú počas precvičovania konkrétneho tvárového cviku.

(napísala Carolyn Cleaves, preložila Barbora Gecseová)

Je systém Carolyn’s Facial Fitness™ dobrý aj na prevenciu aj na korekciu?

Je systém Carolyn’s Facial Fitness™ dobrý aj na prevenciu aj na korekciu?

Prevencia a korekcia

Tieto cviky sú dobré na prevenciu ako aj korekciu. Čím skôr človek začne s tvárovým cvičením, tým menšia bude šanca, že sa vytvoria vačky a vrásky s nastupujúcim vekom.  Výsledky prídu rýchlejšie, ak ste mladšia / mladší, samozrejme. Nie je potrebné až tak nadvihovať a formovať.  Vrásky nie sú zvyčajne až také hlboké, takže aj rýchlejšie reagujú počas vyhladzovania.

Prevencia

Dokonca, ak máte len 20 rokov, budete o dosť napred v lotérii starnutia, ak začnete v takom ranom veku.  Samozrejme, nemusíte cvičiť tak často ako my babky a dedkovia, ale stačí, ak budete praktikovať 28 cvikov dva alebo tri krát týždenne, čo udrží ručičky času v kľude.

Korekcia

S potrebou precvičovať tvár sa zvyčajne stretávame v našej neskorej dvadsiatke alebo skorej tridsiatke. Avšak, ak ste ako ja, mala som takmer 52, keď som objavila tvárovú gymnastiku a ozaj som mala čo naprávať. Môžete zmenšiť a eliminovať väčšinu liniek a vrások, nadvihnúť kontúry vašej tváre a zlepšiť celkový vzhľad pleti pomocou programu CFF™ .

(napísala Carolyn Cleaves, preložila Barbora Gecseová)

Prečo by som si mala ľahnúť pri cvičení?

Ležanie prináša rýchlejšie výsledky

Získate lepšie, rýchlejšie a úplnejšie výsledky, ak si pri precvičovaní tvárových cvikov ľahnete. Hlavné pri cvičení je vytvoriť odpor, aby sa mohlo svalové vlákno vybudovať správne. To sa najlepšie robí, keď si ľahnete a potom dvíhate alebo držíte hlavu rôznymi spôsobmi. Takto budujete sval rýchlejšie, ako keď len sedíte. Širšie svaly sa odrazia na lepšom nadvihnutí a krajších kontúrach tváre a krku.

Pomocou systému CFF™, keď už viete tvárové cviky naspamäť po tom, ako ste ich robili posediačky podľa prvej časti kurzu, môžete si pustiť MP3.  V druhej časti kurzu ste sa naučili päť tvárových cvikov, ktoré sa robia trošku inak poležiačky ako posediačky. Cviky v ľahu vám pomôžu vybudovať niektoré svaly na krku, čo na oplátku nadvihne zvyšok tváre správnym spôsobom. Keďže asi budete používať MP3, ktoré vás prevedie programom len za 15 minút, je najpríjemnejšie si ľahnúť počas všetkých prvých 26 cvikov (nemusíte si stále sadať a líhať) a pri 27. a 28. cviku sa posadíte podľa pokynov.

Aj sami si všimnete dva tvárové cviky (č. 27 a 28) na konci posilňovania, pri ktorých sa máte posadiť a precvičiť ich. Je to nutné, pretože tieto cvičenia sa najlepšie cvičia v sede, aby ste dosiahli optimálne účinky. Okrem toho si všimnete, že bonusové cviky sa tiež precvičujú posediačky.

Je nutné ležať, aby sa svalové vlákna vybudovali správne

Predstavte si, že otáčate hlavu zo strany na stranu v sede, ale ak precvičujete poležiačky, musíte hlavu zodvihnúť o centimeter nad matrac (alebo podlahu) a ak tak otáčate hlavu zo strany na stranu, pozeráte sa ďaleko doľava a potom doprava. Určite si dokážete predstaviť, o čo silnejšie budú vaše predné svaly na krku po tomto cviku. To isté platí aj pre cvik Špúlenie.  Zdvihnete hlavu pri každom cviku, ktorý urobíte, podržíte a narátate do piatich. Opäť tým omnoho efektívnejšie ovplyvníte aj svaly v oblasti podbradku, zatiaľčo sa tvoria svaly aj na ostatných častiach krku.  V skutočnosti mnohé z cvikov vám prinesú najlepšie výsledky práve, ak ich budete precvičovať poležiačky. Sval vybudujete ľahšie, ak vo svoj prospech využijete gravitáciu.

Je veľmi dôležité vybudovať dobrý základ nielen na tvári, ale aj na krku, aby ste nadvihli podbradok a správne vyrovnali spadnuté viečka.

Takže si to zopakujme:  áno, ak ležíte počas cvičenia, keď už cviky poznáte naspamäť a necháte sa viesť mojím hlasom na tréningovom CD, ktoré nájdete v každej sade, dosiahnete najelegantnejšiu, vytvarovanú, nadvihnutú a pevnejšiu tvár a krk, kvôli čomu bol program CFF™ navrhnutý.

(napísala Carolyn Cleaves, preložlia Barbora Gecseová)

Je možné cvičiť na tvári až príliš veľa?

Čo sú nadmerné svaly na tvári?

Nadmerné svaly na tvári v krátkosti značia, že ste tvár cvičením priviedli do takého bodu, že vaša tvár a krk pôsobia čudne. Buď ste:

  • použili program, ktorý nie je vyvážený. Kombinácia cvikov, ktoré ste cvičili, nie je celkom správne domyslená tak, aby dodala vašej tvári na pohľad peknú stavbu svalov.
  • Alebo ste sa zamerali len na jedno miesto, čo znamená, že ste cvičili iba pár cvikov namiesto komplexného programu. Je to práve kombinácia cvičení v systéme CFFitness™, ktorá vám prináša vyváženú, elegantnú a dobre vyzerajúcu tvár.
  • Alebo ste cvičili príliš často a nedržali ste sa rozvrhu určeného pre vašu vekovú skupinu. Tkanivo na tvári a krku potrebuje pauzu, aby sa dokázalo budovať správne. V programe CFFitness™ je rozvrh takýto:

Po troch / štyroch mesiacoch si upravte svoj program nasledovne:

  • menej ako 32 rokov, cvičte len 2 až 3 krát týždenne,
  • medzi 32 a 42 rokov, cvičte len 3 krát týždenne,
  • viac ako 42 rokov, cvičte 3 až 5 krát týždenne.

Po každom cvičení robte masáž Face Firmer

Vďaka programu CFFitness™ si môžete byť istí, že sa priblížite k tomu, ako ste vyzerali za mlada, akurát budete mať trochu výraznejšie kontúry a nadvihnutie. Je to jediný program v súčasnosti na trhu, ktorý naozaj prináša vytúženú vyváženú, elegantnú a silnú stavbu svalov.  Systém CFFitness™ vám vráti tvár, o ktorej ste si mysleli, že už ju nikdy neuvidíte.

Svaly majú pamäť

Pri všetkých cvikoch si všimnete, že zo začiatku príde nadvihnutie alebo spevnenie na mieste, na ktorom pracujete, napríklad na vašom krku. Nadvihne sa a prípadne spevní a tento efekt vám ostane najskôr iba niekoľko minút až hodín, potom vám vydrží celý deň, až kým neostane nadvihnutý už navždy. Čím dlhšie robíte cvičenia, tým dlhšie vám nadvihnutie počas dňa vydrží. Po čase sa TÁTO oblasť nadvihne a aj ostane nadvihnutá. To vie tak potešiť. Opačný proces funguje tiež. Preto, keď prestanete cvičiť, po čase prídete o toto nadvihnutie a spevnenie a vrátite sa tam, kde ste boli predtým, než ste začali. Čím dlhšie ste ich robili, tým kratšie bude trvať, kým sa vrátite späť. Napriek tomu svaly nezabúdajú a ak skončíte s cvičeniami povedzme po troch rokoch a začne sa na vás prejavovať gravitácia, jediné, čo musíte spraviť je opäť začať cvičiť a do mesiaca alebo dvoch budete tam, kde ste boli po troch rokoch. Svaly nezabúdajú. To je veľmi príjemné! A samozrejme je to aj dôvodom, prečo sa o tvárových cvičeniach hovorí ako o prirodzených.

Zvýraznite kontúry tváre a krku

Mám jednu poznámku k prirodzenosti. Nesmiete zabudnúť, že pri operácii sú svaly na tvári často presunuté a uložené na iné miesto na tvári, aby napríklad dodali na pohľad vyššie postavené lícne kosti. Postupom času a veku môžete vyzerať znetvorene. Pri tvárových cvičeniach skôr budujete svalové vlákno, čím tiež vytvoríte na pohľad vyššie postavené lícne kosti, akurát, že líca sú na správnom mieste na vašej tvári a výzor je prirodzený, mladší, pevnejší a aj krajší.  To znamená, že sa vám bude starnúť pekne. V skutočnosti zvýrazníte prirodzené kontúry vašej tváre a krku.

Nadmerné svaly na tvári je možné napraviť

Aj to je dôvod, prečo sa nemusíte strachovať o to, že by ste si vybudovali príliš veľké svaly na tvári alebo krku. Ak sa vám zdá, že jeden konkrétny cvik netvaruje vašu tvár, akoby ste si to želali, jednoducho s ním skončite. Výzor, ktorý sa vám nepáčil, zmizne. Je jeden cvik, napríklad, ktorý sa často nachádza medzi všetkými tými programami na precvičovanie tváre. Ten, pri ktorom priložíte ukazováky na kútiky úst, zvraštíte svoje pery a naťahujete ich späť pomocou prstov, aby ste vytvorili odpor. Myslela som, že tento cvik zaberie na záhyby, ktoré sa robia pri kútikoch úst. Nuž…  nech som to robila akokoľvek dlho, vytvárali sa len svaly okolo smiechových vrások a dokonca tak, že som vyzerala ako opica. PRESTALA som hneď, ako som si všimla takúto stavbu svalov a po troch až štyroch týždňoch to nakoniec povolilo a vrátil sa výzor, aký som si želala. Sama pre seba volám tento cvik opičia huba. Tento cvik nie je nikde v mojom programe. Zistila som, že cviky Bozk a Špúlenie prinášajú vzhľad, aký chcem a  kútiky nadvihujú presne tak, ako treba. Práve preto všetky cviky v programe CFF™ sa testujú počas šiestich mesiacov ešte predtým, než sa dostanú do môjho kurzu. Na svojej tvári chcem presne ten vzhľad, aký dáva jóga alebo pilates telu, mladý, elegantný, vyvážený a pevný!

(Napísala Carolyn Cleaves, preložila Barbora Gecseová)

Prečo je najlepšie robiť všetkých 28 cvikov spolu?

Precvičovaním všetkých 28 cvikov vznikne najlepšia stavba svalov na tvári

Program Carolyn’s Facial Fitness bol navrhnutý po konzultáciách s lekárom a profesorom anatómie a fyziológie, aby sme sa uistili, že cvičenie je nielen bezpečné, ale aj dôsledné a úplné. Precvičuje všetkých 57 svalov tváre a krku. Moje skúsenosti učiteľky mi umožnili navrhnúť program tak, aby sa ľahko učil a vykonával. Hovorím vám to preto, že náš výskum naznačuje, že všetky tieto svaly sú navzájom prepojené. Musíte precvičovať všetkých 28 základných tvárových cvikov, aby ste dosiahli výsledky, aké chcete. Muži aj ženy majú rovnakú fyziológiu tváre. Musíte si uvedomiť, že ak budete precvičovať len jednu časť tváre a iné nie, teda problémové miesta, môže to viesť k nerovnomernému,  alebo neforemnému vzhľadu tváre.

Precvičovanie problémových miest môže viesť k nerovnomernej stavbe svalov

Dajme tomu, že chcete posilniť svaly na prednej časti krku, skupinu svalov nazývajúcu sa platysma, aby ste pekne nadvihli podbradok a vyrovnali spadnuté viečka.  Keďže program CFF™ bol vedecky navrhnutý tak, aby vám pomohol vytvoriť čo najkrajšiu stavbu svalov na tvári a krku, pravdepodobne, si budete chcieť užívať výhody z celého 15-minútového cvičenia!  Okrem toho, ak, napríklad, precvičujete oči a tie sa spevnia a nadvihnú, zvyšok tváre bude viditeľne pôsobiť ochabnuto a môže vyzerať horšie v porovnaní s očami. Takže, ÁNO!  Stačí precvičovať základných 28 tvárových cvikov, aby ste dosiahli pekne zaokrúhlený, pevný a svieži vzhľad.

Práve kombinácia cvičení prináša výsledky

Samozrejme, nie všetky tvárové cviky tvarujú tvár rovnakým spôsobom. Tvárové cviky v programe CFF™ sú testované tímom zloženým zo šiestich ľudí rôzneho veku, pohlavia a národnosti, aby bola viditeľná presne tá stavba svalov, ktorá sa vytvorí na tvári a krku.  Tie sú potom prepracované a začlenené do systému CFF™. To všetko prebehne ešte predtým, než sú cviky ponúknuté zákazníkom.

Tento tím testoval všetky cviky počas zostavovania základných 28 cvikov, aby sme sa uistili, že tieto základné cvičenia vytvoria vyrovnanú, pevnú a elegantnú stavbu svalov pre všetky tvárové štruktúry. Neskôr, zvyčajne do troch mesiacov cvičenia, môžete pridať bonusové cviky, aby ste pomohli problémovým miestam.  Ja sama musím stále navyše opakovať cviky, kedykoľvek precvičujem podbradok.  Moje najproblematickejšie miesto/preklatie!

Veľa ľudí zistí, že základných 28 cvikov spolu s masážou po cvičení Face Firmer im stačí na to, aby dosiahli výsledky, aké chcú.

(napísala Carolyn Cleaves, preložila Barbora Gecseová)

Prečo sa zdá, že muži stárnu lepšie ako ženy?

Ak sa pozriete bližšie na pokožku mužov a žien v rovnakom veku, možno si všimnete, že muži akoby mali menej vrások ako ženy. Prečo je to tak? Na to existuje hneď niekoľko dôvodov. Štruktúra mužskej pokožky starne odlišne, pretože sa od ženskej líši v niekoľkých bodoch:

Muži majú v skutočnosti hrubšiu kožu ako ženy

To znamená, že vrchná vrstva mužskej kože je v priemere o 25 % hrubšia. Hrubšia koža je tak menej náchylná k tvorbe vrások.

A na dôvažok, mužská pokožka má vyšší obsah kolagénu a viac kolagénu znamená menej vrások.  Kolagén (https://cs.wikipedia.org/wiki/Kolagen je vláknitý proteín nachádzajúci sa v koži, kostiach a iných spojivových tkanivách.

– Muži strácajú obsah kolagénu pomalšie ako ženy, poškodzuje sa asi 1 % za rok,
– ženy strácajú kolagén omnoho rýchlejšie na začiatku menopauzy, čo vedie k stenšovaniu pokožky
– následne, tým, že muži začínajú starnúť s väčším množstvom kolagénu ako ženy, nevytvárajú sa im linky a vrásky tak často ako ženám.

Muži vylučujú väčšie množstvo mazu prostredníctvom mazových žliaz

To na druhej strane vytvorí ochrannú vrstvu na povrchu kože. Ako také mazové štíty proti strate vlhkosti a nadmernému vysúšaniu.

To, samozrejme, neznamená, že muži sa môžu vykašľať na tvárové cvičenia.

Tvárové cviky budujú svalové vlákno, ktoré dodá tvári lepšie tvarovaný a štruktúrovaný vzhľad. Taktiež stimulujú spojivové tkanivo, ktoré na oplátku dokáže spevniť pokožku. To znamená len, že muži majú jednu výhodu, čo sa týka tvorby vrások na pokožke. To sa, však, nevzťahuje na poškodenie slnkom, fajčenie a iné životné rozhodnutia, ktoré môžu prekonať všetky výhody prírody.

(napísala Carolyn Cleaves, preložila Barbora Gecseová)

Stačí precvičovať problémové oblasti a dosiahnem výsledky?

Najskôr vytvorte základ

Väčšine ľuďom stačí precvičovať 28 cvikov + masáž po cvičení (Face Firmer) v základnom programe, aby zlepšili svoje problémové oblasti. Po vytvorení dobrého svalového základu (3 – 4 mesiace), môžete si pridať nejaký bonusový cvik na problémovú oblasť.

Precvičovanie len problémových miest môže viesť k nerovnomernej stavbe svalov na tvári a krku

Ak budete precvičovať len jednu časť tváre a nie všetky, môže to viesť k nerovnomernej alebo neforemnej stavbe svalov na tvári. To sa nazýva precvičovanie problémových miest. Systém CFF™ precvičuje všetkých 57 svalov tváre a krku. Bol navrhnutý tak, aby tvári a krku dodal elegantný, rovnomerný a vyvážený vzhľad, ak sa cvičí správne. To znamená, že najskôr musíte vždy precvičovať základný program 28 cvikov a  masáž po cvičení (Face Firmer), aby ste zabezpečili, že vytvárate základ pre rovnomernú a vyváženú stavbu svalov na tvári a krku. Neskôr môžete pridať bonusové cviky, aby ste sa venovali tým nepoddajným miestam, ktoré si vyžadujú osobitnú pozornosť. A nezabudnite, že muži aj ženy majú rovnakú fyziológiu na tvári, takže to platí pre obe pohlavia.

(napísala Carolyn Cleaves, preložila Barbora Gecseová)

Prečo moje svaly nereagujú, keď prvýkrát začínam s tvárovými cvikmi?

Chvíľu bude trvať, kým nadobudnete kontrolu nad všetkými svalmi

Zo začiatku budete skúšať precvičovať svaly, ktoré ste pravdepodobne nenútili pohnúť sa aj niekoľko rokov! Takže, ak jedným z pokynov programu CFF™ je napnúť spodné viečko, môžete skončiť tak, že budete škúliť celým okom. A je to úplne prirodzené. Potrvá pár dní, kým nadobudnete kontrolu nad svalom a budete ho vedieť izolovať. Trik je stále skúšať napnúť spodné viečko a do 2 týždňov (v najkrajnejšom prípade) uvidíte, že dokážete izolovať, ohýbať a udržať spodné viečko bez toho, aby sa zvyšok tváre pohol. Blahoželáme!  Práve ste spláchli toxíny spod očí a zmiernili tmavé kruhy.

A nielen to! Určite si všimnete, že pri precvičovaní niektorých cvikov ako napríklad Spevňovanie tváre má vaša pokožka na lícach tendenciu “vrásniť sa” a celkovo je voľnejšia.  To je úplne normálne. Keď prvý krát začnete s tvárovým cvičením, najmä ak máte viac ako 40 rokov, vaša tvár bude akoby úplne povolená.  Zo začiatku nie je nezvyčajné, že sa pokožka prehýba a skladá.  Len jej doprajte čas.  Po pár mesiacoch si všimnete, že vaša tvár sa spevnila do takej miery, že pokožka sa už neprehýba tak ako na začiatku. Po čase bude vaša tvár pevnejšia. A to o dosť pevnejšia!

Poviem vám krátky príbeh.  Keď som mala 56 a nechala som si vyčistiť zuby, dentálny hygienik mi oznámil, že na formulári som mala zle uvedený vek. Že určite nemám 56 rokov.  Uistila som ho, že mám.  Povedal, že moje líca boli príliš pevné na to, aby som bola v takom veku. PLUS!  Vôbec som tak staro nevyzerala. Schuti sme sa na tom zasmiali.  Takže, len pekne pokračujte a uvedomte si, že svaly a väzivo sa pomaly, ale určite, spevňujú.  Nezabúdajte, že som mala 52, keď som prvý krát skúsila cviky na tvári a teraz je moja tvár pevná a každým rokom je čoraz pevnejšia!

Pomaly zvyšujte počet opakovaní

Nezabúdajte, že jemné je to správne.  Doprajte si čas. Môžete tiež zistiť, že nedokážete robiť toľko opakovaní, ako by sa malo. Napríklad Posilňovanie krku je cvičenie, pri ktorom sa pozeráte doďaleka cez plece, raz doľava, raz doprava. Sedieť pri tom je jednoduché. Keď si, však, ľahnete preklik na faq 3, budete musieť nadvihnúť hlavu o približne centimeter a pozrieť sa doprava a doľava. Zo začiatku som to dokázala zopakovať asi štyri krát a to bolo všetko. Každý deň som pridávala jedno opakovanie, pokým som ľahko neurobila odporúčaných 40 opakovaní. Po čase som to robila pomaly a zámerne. Vedela som, že tento cvik formovuje svaly v prednej časti krku a že mi to pomôže nadvihnúť podbradok a ovísajúce viečka. Tak to už je poriadna motivácia!  Neponáhľajte sa, skúšajte cvičiť tvárové cviky a časom možno zistíte, že bez problémov izolujete sval a budete ním vedome hýbať.

(napísala Carolyn Cleaves, preložila Barbora Gecseová)

Prečo je kĺzanie prstami po pokožke také dôležité?

Dôležitá je technika

To je veľmi dobrá otázka. Ak idete na masáž tela, obávate sa, že by vaša pokožka mala ostať vráskavá alebo ochabnutá po takej skúsenosti?  Samozrejme, že nie. A to isté platí aj na tvári a krku. Všetko to kĺzanie, ktoré na pokožke robíte, akoby stimulovalo produkciu kolagénu a ten na oplátku umožňuje pokožke pôsobiť elastickejšie a pevnejšie ako predtým.  Ak precvičujete celé telo v posilňovni, pokožka sa natiahne a spevní okolo napnutého svalu.  To robí aj na tvári a krku a dokonca aj o trochu viac ako na samotnom tele. Nezabúdajte, že jedno z tajomstiev programu CFF™ je kĺzanie po pokožke s napnutým svalom pod ňou a toto kĺzanie proti tlaku nazývame tréning využívajúci svalový odpor.  NENAŤAHUJETE pokožku, KĹŽETE po nej prstami, čím budujete svalové tkanivo a tvarujete svaly, ktoré sa nadvihnú.

Pokožka sa nadvihne po tom, ako vytvarujete svaly

Okrem toho, keďže svaly na tvári sa priamo upínajú na kožu, čo nám umožňuje robiť rôzne výrazy na tvári, pokožka sa nadvihne pri tom, ako tvarujete sval. Spolu so svalom, ktorý sa tvaruje a vyhladzuje, sa aj vrásky stávajú plytkejšími.  Práve preto program CFF™ obsahuje techniku Zmazávanie vrásky (Rubbing out the Wrinkle), ktorá pomáha odstraňovať tieto linky a to tak, že budú plytkejšie a rozšíria sa.  Táto technika vám môže tiež pomôcť takmer úplne sa zbaviť vrások.

Precvičovanie skupín svalov je kľúčové

Taktiež viem, že mnohé programy s tvárovou gymnastikou vám povedia, aby ste uchopili a držali určitý bod na tvári, kým precvičujete svaly.  Jeden z dôvodov takéhoto postupu sa spája s izolovaním svalu a jeho posilňovaním. Podľa Salvatore Zambita, odborníka spolupracujúceho s olympijskými bežcami a poradcom pre kulturistiku, izolačné cviky nemusia byť nutne najlepším spôsobom, ako dosiahnuť konkrétnu stavbu svalov. To sa považuje za zastaraný názor v kulturistike, o ktorom sa kedysi myslelo, že je tou najlepšou cestou, ako dosiahnuť výsledky. Svaly na tele sú spojené od kosti ku kosti, takže je napríklad možné izolovať a precvičovať bicepsy, no zistilo sa, že posilňovanie svalových skupín je omnoho efektívnejšie.

Ak chcete izolovať sval, musíte vedieť uchopiť a stabilizovať sval, aby ste ho precvičili.  Svaly na tvári sa však nedajú jednoducho izolovať a precvičovať, pretože sú navzájom prepojené po celej tvári. To znamená, že jeden koniec je pripojený ku kosti a druhý sa upína na kožu.  V niektorých prípadoch sú svaly ako smiechový – Risorius musculus  pripojené svalom k svalu.  Ak sa pokúsite izolovať sval a precvičovať ho, môžete nadobudnúť neforemnú alebo nerovnomernú tvár.

Svaly pracujú v skupinách a to platí najmä na tvári. Izolácia pracuje proti funkcii. Program CFF™ precvičuje skupiny svalov a kĺže prstami po tvári a krku. Táto metóda funguje lepšie.

Okrem toho tým, že napnutý sval obsiahne desať krát viac kyslíku ako nenapnutý sval, schopnosť pokožky absorbovať vlhkosť sa zvyšuje a tým sa aj zlepšuje jej elasticita.  Nezabúdajte, že pokožka je nielen pružná, ale aj činná. Nemusí sa nutne dostať z formy ako nejaký anorganický kus gumy. Pokožka je živý organizmus, ktorý sa sám obnovuje napríklad aj prostredníctvom úplne nových kožných buniek každých 28 – 30 dní.

Úbytok kostnej hmoty a omladenie pleti

Nedávno bolo zistené, že počas toho, ako starneme, naozaj dochádza k určitému úbytku kostnej hmoty Keďže už vieme, že cvičenie je jednou z najlepších vecí, ktoré môžete urobiť, aby ste vybudovali a obnovili stratené svalové vlákno na tvári, zdá sa, že systém CFF vyvíja tlak na tieto oblasti tváre prostredníctvom napnutia svalov a kĺzania po nich bruškami prstov a rúk a následne omladzuje nielen spojivové tkanivo, aby bolo pružnejšie a zdravšie a tým umožnilo kolagénovým a elastínovým vláknam rásť, ale taktiež predchádza úbytku kostnej hmoty a buduje kostnú hmotu, a to len vďaka tvárovým cvičeniam.  To by dávalo zmysel. Pri tom, ako kĺžete po pokožke, vyvíjate tlak pozdĺž lebečných kostí tváre najmä v okolí čeľuste, okolo očných jamiek a úst ako aj obočia a líc. Tento tlak prebúdza kosti na tvári, takže nebudú len omladené ale aj zdravšie.

(napísala Carolyn Cleaves, preložila Barbora Gecseová)

Čo je tvárová gymnastika, tvárová joga, či tvárové cvičenie?

V poslednej dobe sa stretávame s mnohými názvami pre cvičenie svalstva na tvári. Aký je rozdiel?

V podstate ide o cielené posilňovanie svalov na tvári, za účelom spevnenia pleti a odstránenia vrások na tvári a krku.

Nejde ani tak o názov metódy (gymnastika, joga, cvičenie), ale skôr o komplexnosť a účinnosť cvikov.

Áno, aj v metódach sú veľké rozdiely aj, keď by sa na prvý pohľad mohlo zdať, že všetky cvičenia sú rovnaké.

CFF™ je ucelený a komplexný program, pri ktorom sa využívajú aj dlane a prsty, ktoré slúžia ako závažia. Pomocou tzv. silového tréningu budujeme svalstvo na tvári a krku efektívnejšie.

No, tým najdôležitejším tajomstvom úspechu CFF™ je, že BRUŠKAMI PRSTOV KĹŽEME CEZ NAPNUTÉ SVALY A CVIČÍME POLEŽIAČKY.

Program je dynamickejší ako joga, či gymnastika. Dĺžka cvičenia je 15 minút, 3-5x do týždňa. Základný program sa neobmieňa, vždy ho cvičíme rovnako. Prečo? Pretože, nechceme svalnatú tvár. Za 3/ 4 mesiace nám svaly narastú, potom ich len udržiavame. Pokiaľ sa chceme venovať problémovej partii, použijeme nejaký z  bonusových cvikov.

Kde je záruka, že program zacvičím za 15 minút?

Po zvládnutí kurzu CFF™ tvárového cvičenia, začneme používať MP3 záznam. Ten nás bude sprevádzať cvičením tak, aby sme zvládli všetky cviky odcvičiť za 15 minút.

Program CFF™ tvárového cvičenia bol navrhnutý tak, aby sme si ho vedeli bez problémov začleniť do svojho životného štýlu, aby nás cvičenie neobmedzovalo a neomrzelo prinášalo nám radosť z krásnej tváre a krku.

Prečo sú k dispozícii iba osobné kurzy?

Cviky základného programu CFF™ tvárového cvičenia sú technicky náročné. Ak už aj poznáte nejaké cviky, alebo programy z Youtube, alebo od iných lektoriek, budete prekvapené. CFF™ je z veľkej časti úplne iné. Program sa od iných odlišuje najmä základným pravidlom:

odpor vytvárame kĺzaním bruškami prstov cez napnuté svaly.

Pozrite si masáž tváre po cvičení a pochopíte princíp cvičenia.

Je osobný kurz tvárového cvičenia jednorázová investícia?

Áno. Osobný kurz CFF™ tvárového cvičenia je jednorázová investícia.

Na kurze sa naučíme technicky správne cvičiť všetky cviky základného programu. Keďže program nemá obmeny, ani vyššie levely, (prečo, nájdete tu) , nie je potrebný ďalší kurz.

V cene kurzu sú kompletné inštruktážne materiály s popismi cvikov. MP3 záznam, ktorý garantuje, že program zacvičíte za 15 minút. Vstup do členskej sekcie, kde nájdete videá a popisy bonusových cvičení.

Čo sú BONUSOVÉ CVIKY?

CFF™ tvárové cvičenie sa skladá zo

  • základného programu – 28 cvikov + masáž po cvičení. Tento základný program cvičíme nezmenený po celé roky.
  • bonusových cvikov – pomocou základného programu si vytvoríme rovnomernú štruktúru svalov na tvári a krku. Pokiaľ uvidíme, že sa potrebujeme zvlášť venovať problémovej partii na tvári alebo krku, využijeme BONUSOVÉ CVIKY.

Vždy si zacvičíme základný program a k nemu doplníme jeden, dva cviky na problémovú partiu.

Mám záujem o skupinový kurz, no som z iného mesta..

Skupinové kurzy sa zatiaľ organizujú v Žiline a Bratislave. No, pokiaľ ste z iného mesta, neváhajte a napíšte mi. Podľa počtu záujemkýň, viem zorganizovať kurz aj v iných mestách na Slovensku 😉.

S kámoškami chcem osobný kurz u nás doma..

Áno, aj takéto kurzy sú možné.

Ak ste minimálne tri priateľky a chcete sa naučiť CFF™ tvárové cvičenie v pohodlí vášho domova, kontaktujte ma.

Cena kurzu je 80€ pre jednu osobu. (náklady na cestovné sa odvíjajú od toho, ako ďaleko budem musieť za vami vycestovať).

Neváhajte ma kontaktovať na maja@tvarovecvicenie.sk alebo cez kontaktný formulár. Všetko je na vzájomnej dohode🙂.

Oplatí sa mi individuálny kurz?

Čo je individuálny kurz?

Je to kurz určený pre dámy, ktorým nesedia skupinové kurzy a chcú si užiť môj individuálny prístup (1:1) v pohodlí domova.

Individuálny kurz je veľmi obľúbený u žien, ktoré sú zaneprázdnené a vyhovuje im, že prídem až k nim domov. Alebo u žien (mužov), ktoré si z osobných dôvodov neželajú, aby okolie vedelo, že cvičia.

Kurz má, ako tradične, dve časti, po dve hodiny, alebo ako je potrebné.

Cena je 160€ plus výdaje na cestovné.