Tvárové cvičenie - asymetria tváre

Asymetria tváre a mewing – rady a tipy

Na svojej asymetrii tváre pracujem už nejakú dobu a skúšam rôzne techniky, niektoré fungujú, iným by som sa už teraz vyhla.

V článku odpoviem na dotaz očarujúcej Janky a priblížim možnosti aké existujú pri prirodzenom odstránení asymetrie na tvári.

Témou asymetrie tváre sa zaoberám už od roku 2020. Odvtedy sa stala tak trochu, mojou súkromnou obsesiou. Asymetria tváre znamená, že máme každú polovicu tváre inú, čo je prirodzené a má to každý človek. Do veľkej miery však nevedome asymetriu spôsobujeme sami sebe. Napríklad nesprávnym alebo žiadnym opretím jazyka o podnebie, čo rieši právne technika mewing. Jazyk je silný sval, ktorý podopiera kosť krásy maxillu – horná časť lebky, a tým udržiava zdvihnuté líčka a ohraničenú spodnú kontúru tváre. Pomáha aj k správnemu a prirodzenému držaniu tela.

Jazyk správne opretý o podnebie je pre mňa jeden zo  základov ku krásnemu a zdravému telu, bez ohľadu na vek.

Podľa sociologických výskumov, symetrická tvár v nás evokuje zdravie a vitalitu. Ak je jazyk správne opretý o podnebie, má to priamy vplyv na – správne dýchanie nosom – pri jazyku opretom o podnebie nieje možné dýchať ústami (dýchanie ústami nepriaznivo vplýva na náš organizmus), správne držanie tela – svaly a tekutiny v tele sú vo väčšej harmónii, máme menej blokád, telo pôsobí mladistvo, nemáme ovisnutú spodnú kontúru tváre.

Vek osoby na opačnej strane ulice podvedome určujeme, práve pomocou dĺžky krku, držania tela, alebo spodnej kontúry tváre.

Nedávno, v mojom emaily maja@tvarovecvicenie.sk pristál dotaz od jednej očarujúcej:

„Ahoj Majka, chcela by som sa s Tebou poradiť ohľadom asymetrie tváre.

Na jednej strane tváre mám jamku v líci a na druhej nie. Ani kontúry tvaré nie sú rovnaké od brady k lícam. Nikto to asi nevidí, ale ja to vnímam. Každá strana tváre je iná. Chcem mať čo naj symetrickejšiu tvár. Čo sa dá robiť? Poradíš? Jana N.“

Milá Janka,

ak chceme riešiť asymetriu tváre, musíme pochopiť, že ide o komplexnú záležitosť. Kľúčové je vytvoriť si návyk správneho držania jazyka na podnebí. Dobrou správou je, že návyk sa stane časom prirodzeným a už nebude potrebné mu venovať pozornosť:).

Tu je pár tipov, ktoré odporúčam na základe vlastných skúseností:

Ako prvé uvádzam techniky, ktoré sa môžeš naučiť sama a aplikovať ich v domácom prostredí. Druhý zoznam je doplňujúci, a ide o prácu s odborníkmi. Každý tip sám o sebe má svoju hodnotu a aj samostatne vie prispieť k miernemu zlepšeniu tvojej asymetrie. Je na tebe ako ďaleko chceš zájsť.

1. bukálna automasáž – masírovanie bukálnej sliznice (vnútornej strany úst). Vďaka tomu sa ti uvoľnia štruktúry na tvári a aj okolie čeľustného kĺbu. Poskracované svaly a ich úpony na kosť spôsobujú asymetriu tváre.

2. strečing svalov jazyka – pomocou jednoduchej techniky budeš uvoľňovať svaly jazyka

3. správne funkčné dýchanie – naučíš sa dýchať nosom v čo najväčšej možnej miere

4. je potrebné diagnostikovať, na ktorej strane máš slabší jazyk (jazyk je sval a vieme zistiť kde sa opiera o podnebie menej alebo vôbec)

5. cvičením posilníš slabšiu stranu jazyka

6. rozmasíruješ si podnebný šev (často sa v ňom ukladá napätie a masážou stimuluješ lymfatický systém)

7. naučíš sa ako si robiť strečing krku

8. rozmasíruješ si svaly na krku pomocou automasáže

Práca so špecialistom

1. bukálna masáž u špecialistu – špecialista rozmasíruje jednotlivé štruktúry tváre, je to skvelá kombinácia s bukálnou automasážou.

2. návšteva fyzioterapeuta – ten vie zistiť v akom položení je tvoja panva a jednoduchými cvikmi ti pomôže telo narovnať.

Techniky na doma ti nezaberú veľa času. Je dobré sa k nim vracať niekoľko krát za deň, aby sa ti v mozgu vytvorili potrebné prepojenia. Čo milujem na návykoch je, že keď sa raz na návyk navykneš, už mu nemusíš dávať pozornosť. 

Ak aj vy premýšľate nad svojou asymetriou tváre, kontaktujte ma. Chcem vedieť o možnostiach pre seba..

Asymetria tváre nieje len kozmetická záležitosť. Vďaka metódam jej riešenia dosiahneme krásnu tvár a zdravé, mladistvé telo v každom veku a to permanentne. Dobrá kondícia, zdravie a PRIRODZENÁ KRÁSA sa stanú pre nás samozrejmosťou. Nebudeme potrebovať krátkodobé riešenia s neistým efektom.